Časopis ŠACH ŘÍJEN 2016

Zdravíme všechny naše čtenáře! Máte před sebou první letošní vydání našeho školního časopisu. Dočtete se v něm o všech podstatných událostech, které se na naší škole odehrály za uplynulé dva měsíce, anebo jaký adrenalinový sport by rád vyzkoušel atlet Jan Osolsobě.  

Vánoční koncert 14. prosince 2016

Gymnázium a SOŠZE Vyškov ve spolupráci se ZUŠ Vyškov zve všechny příznivce na Vánoční koncert, který se uskuteční ve středu 14. prosince 2016 v 16:30 hodin v aule budovy gymnázia. V podání studentů a jejich hostů zazní skladby českých i světových autorů.

Náš úspěch v národním kole soutěže Quarry Life Award 2016

Quarry Life Award je mezinárodní soutěž pořádaná společností HeidelbergCement s cílem podpořit biodiverzitu a zvýšit ekologické a vzdělávací hodnoty v lomech, pískovnách a štěrkovnách po celém světě.

Hlavním cílem našeho projektu „Cesta za poznámím lomu“, který vyhrál národní kolo soutěže, bylo zvýšit povědomí o biodiverzitě lomu v Opatovicích. K tomuto cíli vedlo několik konkrétních kroků, a jedním z nich bylo i vybudování Vyhlídky nad lomem, s jejíž realizací nám pomohlo samotné vedení lomu.

Středověké nebe

V úterý 22. 11. 2016 jsme se zúčastnili edukačního programu „Středověké nebe“ v Místodržitelském paláci v Brně. Chtěli jsme si zpestřit učivo o slohu románském a gotice. A podařilo se.

Světový den diabetu

V pondělí 14. 11. 2016 jsme si připomněli „Světový den diabetu“. Tento den byl stanoven 14. 11. na počest dne, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Banting. Během celého dne si zájemci mohli nechat zkontrolovat svůj aktuální zdravotní stav změřením krevního tlaku a hladiny glykémie prostřednictvím glukometru. Dané akce se zúčastnili studenti ze 4. ZA a 3. ZL Gymnázia a SOŠZE Vyškov spolu se zástupci z oblastních Svazů diabetiků ze Slavkova u Brna a Vyškova.

Získali jsme 23 Bobříků informatiky

9. ročník soutěže Bobřík informatiky se uskutečnil ve dnech 7.– 15. 11. 2016. Úspěšným řešitelem je a titul Mistr kódu získává ten, kdo v on-line testu získá alespoň 150 bodů z 240 možných. To se u nás povedlo šesti benjamínům, pěti kadetům, devíti juniorům a třem seniorům. Pro nejstarší kategorii senior proběhne 1. února 2017 ústřední kolo, kde budou naši školu reprezentovat Martin Orság a Vojtěch Šišma.

Experimentální botanika

Dne 10. listopadu 2016 se studenti druhých, třetích a čtvrtých ročníků zdravotnického lycea zúčastnili odborné prohlídky Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci. Prohlídku obohatila přednáška vědeckých zaměstnanců ústavu. Hlavní náplní pracoviště je pátrat po genech, které pomáhají při šlechtění. Pracovníci se dále zaobírají problematikou dědičné informace a v neposlední řadě se snaží vyvinout nové technologie. Mezi nejčastěji zkoumané rostliny patří banánovníky, traviny a pšenice. Při průběhu prohlídky jsme měli jedinečnou možnost vidět různé laboratoře, ale také roboty, kteří jsou nedílnou součástí samotného výzkumu.

Návštěva v partnerské škole v Döbelnu

V příštím roce oslaví města Vyškov a Döbeln 25. výročí partnerství. Během této doby navázaly spolupráci také střední školy obou měst – Lessing-Gymnasium Döbeln a Gymnázium a SOŠZE Vyškov. Poslední setkání proběhlo letos v září. V rámci mezinárodního festivalu dětských pěveckých sborů ZpívejFest přijel také školní sbor z Döbelnu. Následně navštívila skupina vyškovských studentů spolkovou zemi Sasko.

Návštěva Hospice sv. Alžběty v Brně

Dne 1. 11. 2016 žáci 4. ZA a 4. ZL navštívili Hospic svaté Alžběty v Brně na Kamenné. Hospicem nás provázela vrchní sestra paní Mgr. Květoslava Zapletalová. Myšlenka hospicové péče vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti a z jeho individuálních potřeb. Zajišťuje nevyléčitelně nemocnému člověku tlumení nesnesitelné bolesti, jistotu, že v posledních chvílích života nezůstane sám a bude respektovaná jeho lidská důstojnost.

Logická olympiáda 2016

LO

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Soutěže se v letošním roce zúčastnilo 61 451 soutěžících z 2 902 škol z celé České republiky.

V pátek 4. listopadu v krajském kole vybojoval Luboš Bartík svým sedmým místem postup do celostátního finále, které se bude konat 28. listopadu 2016 v Míčovně Pražského hradu.

Stránky