gymnázium

Naše absolventka o egyptologii

19. října 2018 proběhly na naší škole velmi poutavé přednášky naší absolventky Mgr. Dany Bělohoubkové o egyptologii a archeologických vykopávkách v Abusíru (Egypt). Mgr. Bělohoubková působí jako doktorandka na Českém egyptologickém ústavu FF UK. Od roku 2015 je také stálou členkou archeologické expedice v Abusíru.

Úspěch ve Fyziklání 2018

V pátek 16. 2. 2018 se v prostorách Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze konal již 12. ročník týmové soutěže FYKOSí Fyziklání. V rámci naší kategorie se spolu utkalo 45 týmů z České i Slovenské republiky. Naši školu reprezentoval tým ve složení Martin Orság (OB), Pavel Kinc (MB), Luboš Bartík (MB), Vojtěch Drábek (MA) a Pavel Oujeský (1. A). Letošní ročník lze jednoznačně považovat za vydařený, neboť náš tým v rámci celkového hodnocení českých i slovenských týmů obsadil krásné 4. místo, v rámci České republiky pak dokonce 3. místo.

Konverzační soutěž ŠJ 2017

Letošní krajské kole soutěže ve španělském jazyce opět skončilo pěkným úspěchem našich studentů. V kategorii SŠ I se umístil na úžasném druhém místě Jakub Vaneček z QA a na třetím místě Adriana Štofková z 3. B.

V kategorii SŠ II pěkně reprezentovaly naši školu Michaela Novotná a Barbora Dvořáková z OA.

Fyzika všemi smysly

V pondělí 19. prosince jsme se my, studenti druhých ročníků, sext a semináře fyziky, zúčastnili přednášky Fyzika všemi smysly.

Mile nás přivítali studenti Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. Na jejich stránkách se můžete dočíst o této přednášce jako o "show". A je tomu skutečně tak. Více než mluvili, nám ukazovali spoustu zajímavých experimentů doprovázených inteligentním fyzikálním humorem. Mohli jsme tedy skutečně vidět, slyšet, cítit, dokonce ochutnat a vdechnout fyziku.

V hlavě nám nejvíce utkvělo hraní na trubky, levitace nebo měření síly stisku. Při všech pokusech jsme mohli asistovat a všechny nám byly vysvětleny.

„SAPERE – vědět, jak žít“ - 6. ročník

6. ročník této oblíbené on-line soutěže o zdravém životním stylu, správné životosprávě a ekologických přístupech v životě lidské společnosti je u konce. V letošním roce se do školního kola zapojila většina studentů napříč všemi našimi obory. Trojice Adéla Maráčková z XA, Kristýna Drápalová a Kateřina Orságová z OA obsadila v krajském kole nádherné 2. místo.

Velikonoce v Česku

O Velikonocích proběhla druhá část výměnného pobytu studentů Gymnázia a SOŠZE Vyškov s partnerskou školou IES Broch i Llop ve Villarrealu. Po naší podzimní návštěvě Villarrealu tentokrát zavítali naši noví španělští přátelé k nám.

Zatmění Slunce a matematika

Vždy jste chtěli vědět, kolik práce je za získáváním fotografií zatmění Slunce, historií jeho pozorování nebo co jsou to protuberance? Nejen to se dne 24. 2. 2016 dozvěděli studenti fyzikálního semináře a fyzikálního bloku na přednášce prof. Miloslava Druckmüllera, jehož fotografie sluneční korony získaly světový ohlas. Přesvědčil nás, že zatmění Slunce je jedním z nejvíce fascinujících astronomických fenoménů a že za jedinou fotkou je nespočet hodin práce.

Soutěž v grafických disciplínách 2016

V úterý 22. 3. 2016 se konalo krajské kolo Soutěže středních škol v grafických disciplínách, tentokrát na Obchodní akademii ve Veselí nad Moravou. Soutěžilo se v kategoriích korektura textu, psaní na klávesnici a wordprocessing. V příjemné atmosféře se zde sešlo celkem 40 soutěžících z různých středních škol Jihomoravského kraje.

Naši školu reprezentovaly 2 studentky. Ve wordprocessingu velký úspěch zaznamenala Martina Ryšánková, MB, která v tvrdé konkurenci obsadila 2. místo. Martina tak prokázala vynikající schopnosti ovládání textového editoru. V této disciplíně dosáhla nejvyšší míry počítačové gramotnosti. Psaní na klávesnici byla početně nejvíce zastoupená kategorie. V ní si velmi dobře vedla Simona Peniaková, 4. AK, která obsadila 20. místo.

Přírodovědný klokan 2015/16

PřK

Ve středu 14. října 2015 soutěžili žáci nižšího i vyššího gymnázia ve dvou kategoriích soutěže Přírodovědný klokan, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Soutěž figuruje na seznamu soutěží vyhlašovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v kategorii B a je zařazena do programu Excelence.

Úkolem bylo řešit 24 testových otázek z matematiky, biologie, zeměpisu, fyziky a chemie v časovém limitu 40 minut.

Stránky