fyzika

Martin Orság znovu získal bronz pro ČR!

Ve dnech 12. – 21. listopadu 2017 se ve městě Phuket v Thajsku konala 11. mezinárodní astronomická olympiáda nejstarší kategorie. Martin Orság z oktávy B vyškovského gymnázia nastoupil v této kategorii poprvé a hned z toho byla bronzová medaile. Příklady byly nyní podle Martina výrazně těžší než v nižší kategorii, kde v minulých letech získal také bronzové medaile.

Vítězství na Fyzikálním Náboji 2017

V pátek 20. 10. 2017 proběhl již dvacátý ročník soutěže Fyzikální Náboj. Jedná se o soutěž pětičlenných týmů. Naši školu reprezentovali tito studenti: Martin Orság (OB), Vojtěch Zabloudil (OA), Vojtěch Drábek (MA), Luboš Bartík (MB) a Pavel Kinc (MB). Letošní ročník se naší škole vydařil. V České republice se konal Fyzikální Náboj na dvou místech. V Praze a v Ostravě. Náš tým v Ostravě zvítězil, v rámci celé České republiky skončil mezi 32 týmy na 9. místě. V mezinárodním měřítku jsme pak mezi 115 týmy obsadili 31. místo.

FY - Učebnice

1. ročník

RNDr. Milan Bednařík, CSc.; doc. RNDr. Miroslava Široká, CSc.; ing. Petr Bujok : Fyzika pro gymnázia  -   Mechanika                                

FY - Vyučující

 

Jméno Telefon
Mgr. Jaroslav Spáčil 517 326 785
Mgr. Zdeněk Šlapal 517 326 777

 

Fyzika všemi smysly

V pondělí 19. prosince jsme se my, studenti druhých ročníků, sext a semináře fyziky, zúčastnili přednášky Fyzika všemi smysly.

Mile nás přivítali studenti Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. Na jejich stránkách se můžete dočíst o této přednášce jako o "show". A je tomu skutečně tak. Více než mluvili, nám ukazovali spoustu zajímavých experimentů doprovázených inteligentním fyzikálním humorem. Mohli jsme tedy skutečně vidět, slyšet, cítit, dokonce ochutnat a vdechnout fyziku.

V hlavě nám nejvíce utkvělo hraní na trubky, levitace nebo měření síly stisku. Při všech pokusech jsme mohli asistovat a všechny nám byly vysvětleny.

Zatmění Slunce a matematika

Vždy jste chtěli vědět, kolik práce je za získáváním fotografií zatmění Slunce, historií jeho pozorování nebo co jsou to protuberance? Nejen to se dne 24. 2. 2016 dozvěděli studenti fyzikálního semináře a fyzikálního bloku na přednášce prof. Miloslava Druckmüllera, jehož fotografie sluneční korony získaly světový ohlas. Přesvědčil nás, že zatmění Slunce je jedním z nejvíce fascinujících astronomických fenoménů a že za jedinou fotkou je nespočet hodin práce.

Úspěšné Fyziklání

Dne 12. 2. 2016 proběhla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze soutěž FYKOSí Fyziklání. Náš tým ve složení Ladislav Nagy 2.A, Oldřich Kupka 3.B, Martin Orság X.B, Luboš Bartík Q.B a Pavel Kinc Q.B skončil na druhém místě (poražen byl týmem ze Slovenska).

Stránky