aktivity

Putování po Rusku

20. 12. 2018 jsme se my, studenti ruské konverzace, zúčastnili velice poutavé prezentace s názvem „Putování po Rusku“. Tuto prezentaci si pro nás připravila bývalá studentka našeho gymnázia a nynější studentka Univerzity Palackého Bc. Michaela Kuchtíčková. Provedla nás městy, jako jsou například Moskva, Volgograd a Kazaň, která v létě se svými spolužačkami navštívila. Na fotografiích jsme viděli všem známý moskevský Kreml, GUM a mnoho jiných památek. Seznámili jsme se také s místními zvyky, architekturou, ale i s národní kuchyní, kterou jsme shledali velice zajímavou. Studentka nám také vyprávěla své úžasné zážitky z cestování vlakem a lodí. Prezentace byla v ruském jazyce, což pro nás ruštináře bylo velkým přínosem.

„СМОТР КОНКУРС“

Dne 19. 12. 2018 jsme si v hodině ruského jazyka udělali retro módní přehlídku. Právě jsme probrali lekci na téma oblečení a rozhodli se zopakovat si ji tímto způsobem. Všichni jsme si připravili krásné retro oblečení, které jsme pak předváděli. Někteří si oblékli teplákovou soupravu, jiní šaty, sukně nebo „lacláče“. Měli jsme i skvělou moderátorku, která rusky popsala, co máme na sobě a jak jsme se na tuto událost oblékli. Na konec přehlídky jsme si natrénovali krátký taneček a doplnili ho tzv. ptačím tancem, který si s námi zatančila i paní učitelka a diváci, což byli námi pozvaní naši spolužáci ze skupiny němčiny. Všichni jsme si to moc užili a budeme na to určitě ještě chvíli vzpomínat.

Vánoce v evropském duchu

K tradičním českým Vánocům neodmyslitelně patří kapr s bramborovým salátem, vánočka a cukroví. Ale přemýšleli jste někdy, jak vypadá štědrovečerní stůl v jiných evropských zemích? Na tuto otázku odpověděli studenti maturitních ročníků gymnázia, když se 18. prosince sešli na každoroční oblíbené akci Mezinárodní Vánoce. Pro své spolužáky přichystali vánoční speciality ze zemí, jejichž jazyk se učí kromě povinné angličtiny.

Výsledky školního kola Olympiády v českém jazyce

Letošní školní kolo Olympiády v českém jazyce proběhlo na naší škole ve dvou termínech. Celkem se OČJ účastnilo 42 studentů (28 v II. kategorii a 14 v I. kategorii). 14. listopadu 2018 proběhla OČJ v II. kategorii. Na 1. místě se umístila Veronika Jenáčková (4. B), 2. místo obsadila Ilona Zbořilová (3. B), 3. místo patří Ireně Kadavé (4. B). Tyto studentky nás budou reprezentovat v okresním kole. 15. listopadu 2018 se konalo školní kolo OČJ v  I. kategorii. Nejvíce se dařilo Simoně Mozgové (KA) – 1. místo a Tomáši Tenkovi (TA) – 2. místo. Tato dvojice nás bude zastupovat v okresním kole.

Oživlá historie na akci Vyškov v roce 1805

Ve dnech 27. a 28. listopadu 2018 se vyškovské náměstí přeneslo do roku 1805. V komponované ukázce v režii Jany Kolčářové mohli diváci vidět stovku vojáků v dobových uniformách, francouzského chirurga a jeho improvizované polní obvaziště, dvacet koní a více než padesát dobových civilistů. Právě dobové civilisty - měšťany, sedláky, mnichy, jeptišky - již tradičně ztvárňují studenti zapojení do projektu Oživlá historie při Gymnáziu a SOŠZE Vyškov.

Vánoční koncert 2018

Gymnázium a SOŠZE Vyškov, p. o. ve spolupráci se ZUŠ Vyškov si Vás dovoluje pozvat na vánoční koncert, který se uskuteční ve středu  12. prosince 2018 od 16:30 hodin v aule budovy gymnázia. V podání studentů a jejich hostů zazní skladby českých i světových autorů.

Srdečně zveme!

Exkurze na katedru analytické chemie Univerzity Palackého v Olomouci

21. listopadu 2018 byla zorganizována pro studenty semináře chemie 3. ročníku návštěva katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Náplň této exkurze se týkala hlavně klasické analýzy zaměřené na obsah beta karotenu v mrkvi a prohlídky instrumentálních laboratoří. Pod vedením RNDr. Jaroslava Orsága a Mgr. Jitky Hrežové jsme vlakem odcestovali do Olomouce. Po příjezdu jsme se přesunuli na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Nejen exteriér, ale i interiér fakultní budovy je velmi moderní a příjemný.

Stránky