Škola podporující zdraví

Prezentace k projektu

V letošním školním roce se naše Gymnázium zapojilo do evropského projektu Škola podporující zdraví. Ve spolupráci s koordinátory projektu je našim studentům umožněno zúčastnit se tradičních aktivit, jako třeba lyžování, ale také se zapojit do aktivit méně obvyklých, jako je jezdectví, aquaerobic a jiné.

Česky

Konference „ Zdravý životní styl ve školách podporující zdraví „

Konference

Ve  čtvrtek  10. 10. 2013 se 10 studentů   našeho  gymnázia zúčastnilo konference Zdravý životní styl projektu  ŠPZ. Představilo  se zde 10 středních škol z Jihomoravského kraje se svou vlastní originální prezentací a doprovodným vystoupením s tématem Zdravý životní styl. Nejlepší škola byla odměněna věcnými dárky a vstupenkou na sportovní veletrh SPORT Life. Součástí programu také bylo zdravé občerstvení, které bylo zajištěno  pořadatelem – odborem školství JM kraje.

Naše škola prezentovala akce, které pořádáme. Ty byly rozděleny na tradiční (např. lyžařské kurzy, Joklův memoriál) a netradiční  (Přechod  Jeseníků, Bláto v kopytech, Pyžamová party ap.). Celý program jsme si užili a jsme rádi, že jsme se mohli podívat na aktivity jiných škol a získat  inspirace pro naši další tvorbu. Velmi zajímavé informace jsme se dověděli z odborné přednášky PhDr. Mgr. Jitky Reissmannové  z Masarykovy  university, od  které  jsme získali prezentaci s velmi užitečnými internetovými odkazy, jež  vám doporučujeme zhlédnout. Určitě se přitom poučíte i pobavíte.

Pokud ještě neznáte tento projekt, doporučujeme se s ním seznámit na školních webových stránkách. Stránky projektu najdete v sekci Projekty - Škola podporující zdraví.

 

Kateřina Špaková, 2.B

Mgr. Lenka Jančiová, školní koordinátor

Štítky: 
Česky

Učitelé a žáci společně nejen mezi lavicemi

Kdo z nás tráví víkendy společně s učiteli? Myslím, že málokdo. Někteří z nás měli to štěstí, že si mohli s nimi užít jeden den z víkendu. V sobotu 3. 10. jsme se společně vydali poznávat krásy Pálavy v rámci projektu Škola podporující zdraví.

V sobotu ráno jsme natěšení a plní energie vyrazili autobusem od naší školy. První zastávkou byl Pavlov, kde se mimo jiné točil seriál Vinaři. Odtud jsme se vydali po červené značce směrem do Mikulova. Po zdolání prvního náročného kopce jsme se dostali ke zřícenině Dívčích hradů. Pak jsme pokračovali dál přes Děvín až k Sirotčímu hrádku a nakonec jsme dorazili až do Mikulova. Naše trasa byla dlouhá asi 13 km, ale po celou dobu jsme se kochali krásným výhledem, obdivovali podzimní přírodu a sluníčko nás hřálo do tváří, takže jsme bolest nohou vůbec nevnímali.

Poté většinu z nás čekalo to nejlepší z celého dne - návštěva Aqualandu v Pasohlávkách. Ale ještě před tím nás trochu potrápil pan řidič, který si nejspíš myslel, že nám výlet nestačil, a my kvůli němu museli ujít další kilometry navíc. Neměli jsme mu to za zlé - alespoň jsme si díky tomu prohlédli Mikulov.

V Aqualandu jsme vyzkoušeli všemožné vodní atrakce, které nás stály zbytky našich sil. Ve večerních hodinách jsme se autobusem vraceli unavení, ale spokojení a plní zážitků.

 

Štítky: 

1. fitness maraton

Jistě každý na naší škole ví, že jsme škola podporující zdraví. V rámci tohoto programu se v naší tělocvičně v pátek 15. 11. 2013 uskutečnil 1. fitness maraton. Zúčastnily se dívky z různých ročníků a dokonce i jeden chlapec.

V tříhodinovém programu s krátkými pauzami jsme si vyzkoušeli step aerobic, posílili všechny svaly těla a nakonec zatančili ZUMBU. Tři hodiny utekly jako voda a my moc děkujeme paním profesorkám Aleně Klimešové a Martě Bednářové. Bylo to SUPER a už se těšíme na další maraton!

Drahomíra Gurková, 4. A

Česky

Rozjezdy pro hvězdy!!!

Jen pět dnů do Štědrého dne a žáci společně s učiteli se rozhodli hvězdně si zpestřit svůj předvánoční čas. V rámci projektu Škola podporující zdraví aneb studenti a učitelé jinak než v lavicích jsme si krátili čekání na Ježíška ve Skiparku Červená voda. Měli jsme možnost se pořádně rozjezdit na zimní sezónu.

Počasí bylo krásné, sluníčko svítilo a sníh se třpytil. Svah byl celý náš, a proto jsme si mohli lyžovačku pořádně užít. Když nám vítr vál do vlasů, připadali jsme si úplně jako hvězdy v reklamě, proto název Rozjedy pro hvězdy! Děkujeme učitelům za den plného pohybu stráveném na čerstvém vzduchu. A teď už můžeme zase doma mlsat vánoční cukroví :)

 

Nikol Trávníčková, 4. A

Štítky: 

Bláto v kopytech

Ve dnech 10. a 11. října se několik studentů našeho gymnázia zúčastnilo akce nazvané „Bláto v kopytech …a nejen tam“ pořádané DDM Vyškov.

Jak už název napovídá, hlavními hrdiny víkendu byli koně. Někteří z nás na nich seděli poprvé, jiní už si s nimi plně rozuměli. Kromě jízdy na těchto vznešených zvířatech nám instruktoři DDM připravili bohatý program: zajímavé hry (např. „zobáčkovaná“ či „parlament“), malování na sklo a další výtvarné aktivity, stolní hry apod. Někteří si zavzpomínali na dětství a pěkně si pohráli s kostkami. Zápal pro nejrůznější aktivity jsme projevili nejen my, studenti, ale také naše paní profesorky Jančiová a Voženílková, kterým za čas, co  nám věnovaly, chceme  poděkovat.

A počasí? V sobotu byla mlha, v lese dost mokro, v neděli občas vysvitlo sluníčko. Ale to není podstatné. Důležité je, že na tento víkend nám určitě každému zůstane nějaká ta zajímavá vzpomínka. Doufejme, že se podobných akcí podaří uspořádat ještě víc. Věříme, že některé se stanou dobrou tradicí.

Víkendový pobyt byl zorganizován v rámci zapojení naší školy do dlouhodobého projektu Škola podporující zdraví a projektu JmK Jak na život?

Fotky na: www2.gykovy.cz/drupal2014/2009/galerie/

B. A. Bajajová, studentka MA

Mikulášský fitness maraton 2014

V pátek 5. prosince  se v tělocvičně sešla početná skupina fitness nadšenců, aby se zúčastnila téměř tříhohodinového maratonu. Hned na úvod dorazila andělsko-čertovská delegace z primy s perníčkovou nadílkou pro všechny účastníky, aby jim vydržela energie až do poslední chvíle. Škola podporující zdraví tentokrát nachystala mikulášské kardio, posilovací peklo a andělskou jógu. Fotky z maratonu si můžete prohlédnout na facebooku.

Všem děkujeme za výdrž a těšíme se na příště!

 

Štítky: 
Česky

Podzimní procházka Rakoveckým údolím

V ranních sobotních hodinách se na autobusovém nádraží sešla naše malá skupinka statečných. Na lukách sice ještě ležela mlha, ale my jsme věřili, že si náš výlet se Školou podporující zdraví užijeme. A taky užili. Necestovali jsme sami. Doprovod nám dělali tři krásní chlupáči. Pejsci byli hodní, klidní, žádný štěkot nebo vrčení, přesto je pan řidič odmítl vzít do autobusu. Nakonec se tedy s námi svezl jen Fok, zatímco Týnka s Kodie měli svůj vlastní odvoz.

Naše kroky se odvíjely po stopách naučné stezky. Víc než tabule s obrázky a popisky jsme ovšem obdivovali krásu podzimní přírody. Stromy zbarvené stovkami odstínů hnědé, červené, oranžové, ale taky žluté a zelené navodily romantickou atmosféru. Z klidného rozjímání nás vytrhl až Fok. Nevím, jestli si s námi chtěl hrát na schovávanou nebo zkrátka zabloudil, ale chvíli nám trvalo, než jsme toho rošťáka našli. Naše putování jsme zakončili v hospůdce. Na zahřátí jsme si dali česnečku a na zahnání hladu hamburger a topinku. Pochutnali jsme si. S plným břichem a zhruba 15 km v nohách jsme se vydali zpátky k domovu. Na závěr mého povídání bych ráda vyzvala ty, co zůstali líně sedět doma, ať se příště přidají. Vždyť když bude nás víc, nemusíme se bát vlka nic!

Více fotek na fb gymnázia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152955359004179.1073741847.304231239178&type=1

Barbora Uhlová, 4.B

Štítky: 
Česky

Přechod Jeseníků 2012

Jako milovníci horské přírody jsme se 6. října vydali na přechod Jeseníků. S paní profesorkou Romanou Orságovou a profesorem Jaroslavem Orságem jsme naši trasu započali v Karlově Studánce. Odtud jsme šli údolím řeky Bílé Opavy. Cesta byla pekelně náročná, pořád samé stoupání. Když jsme konečně došli na chatu Barborku, posvačili jsme a vydali se dále na druhou nejvyšší horu České republiky: Praděd.

Po cestě jsme potkali pár běžců, kteří měli závody v běhu do vrchu. Z Pradědu jsme zamířili na Švýcárnu. Bylo kolem 15. hodiny a zbývalo nám pouhých 6,5 km do konce. Počasí bylo příjemné, takže jsme to ušli vcelku rychle. Na Červenohorské sedlo jsme dorazili včas. Zde jsme se najedli a vyspali. Druhý den jsme měli jít další část trasy, ale jelikož počasí nám nepřálo, jeli jsme vlakem domů. Ušli jsme cca 20 km. Myslím, že až na to nedělní počasí se přechod Jeseníků velice vydařil.

Drahuš Gurková, 3.A

 

Fotky z akce najdete ve Fotoalbu.

Společná zdravá snídaně

Zdravá snídaně 2015

Mezinárodní den dětí začali žáci nižšího gymnázia netradičně společnou snídaní ve školní jídelně. Pro sebe a své spolužáky si doma připravili zdravou snídani a hezky se nastartovali do nového dne a možná i celého týdne. Na stolech se objevily cereálie, lupínky, domácí sušenky, palačinky, ale i ovoce, zelenina či rohlík se sýrem nebo šunkou. Pro někoho je to běžná ranní činnost, ale věříme, že i ti, kteří ráno odchází z domu bez snídaně, si nakonec pochutnali a možná se i zamysleli a rozhodli se změnit svá rána a snídani přidat ke každodenní rutině… A TO JSME CHTĚLI!

 

   

Štítky: 
Česky

Víkend pod dozorem?

Myslíte si, jestli jsme se nezbláznili? Ne, jen jsme se přihlásili na akci v rámci projektu Škola podporující zdraví. „Učitelé a žáci společně nejen mezi lavicemi“ si vyrazili na jednodenní lyžování dne 6. 2. 2016 do Skiparku Červená Voda.

V sobotu ráno si někteří z nás museli trochu přivstat. Odjížděli jsme v 6.30 hodin z Vyškova. Za dvě hodiny už jsme vystupovali na místě, obuli lyžáky, lyže a šli lyžovat.

Počasí nebylo nic moc, bílo bylo všude. Na zemi i nad ní. Byla mlha. Sluníčko jsme celý den vyhlíželi marně. Jednou se na nás kouklo, ale hned se polekaně schovalo.

Jezdili jsme různě po několika sjezdovkách, mohli jsme zkusit i skokánky.  Nahoru na svah nás vyvezla super čtyřsedačková vyhřívaná lanovka - jediná v ČR. Stavili jsme se na oběd. Den plný lyžování rychle uběhl a nastal čas odjezdu. Osvěženi čerstvým vzduchem a unaveni jsme se vydali na zpáteční cestu.

Škoda, že všechno pěkné tak rychle letí. Jeli bychom znovu.

 

Izabela Adamcová, 6.XB

Štítky: 
Česky

Červenohorské sedlo

Na vánoční prázdniny přichystaly paní profesorky Jančiová, Klimešová a Voženílková pro své studenty čtyřdenní zeměpisně-lyžařsko-„protidrogový“ zájezd na Červenohorské sedlo. Akce proběhla od 27. do 30. prosince 2008 v rámci projektu Škola podporující zdraví. Ačkoli nás vyjelo asi jen 25, byla to jedinečná šance užít si první sníh. Počasí nám přálo, a tak i přes to, že ze sněhu na sjezdovkách vykukovalo borůvčí a tráva, jsme si tu zimní nádheru dosyta užili. Někteří na lyžích, někteří na snowboardu, někteří z nás poprvé v životě vyzkoušeli běžky.

Na večery byl nachystaný program, kdy jsme se mohli zapojit do společenských her nebo třeba vyzkoušet velkou trampolínu nedaleko naší chaty. K příjemným zážitkům tohoto zájezdu jistě přispělo i sluníčko, které nás provázelo celým naším pobytem na horách.

Eva Césarová, Andrea Hořavová a Alena Vágnerová, 4. A

www2.gykovy.cz/drupal2014/2009/galerie/